35. Internacionalni filmski festival u Torontu, TIFF

35. Internacionalni filmski festival u Torontu, TIFF

Internacionalni filmski festival u Torontu, TIFF, slavi ove godine 35-to godišnjicu postojanja.

Od 9-19 septembra svake godine se u Torontu održava Festival internacionalnog filma, poznatiji kao TIFF. Festival ima reputacija da prepozna i nagradi filmove koji kasnije budu nominovani za Golden Globe i Oscara. Festival traje 11 dana i biće prikazano 300 filmova.

 

1976 TIFF je osnovan pod imenom The Festival of Festivals. 50 filmova je bilo na repertoaru u Ontario Place Cinesphere.

1977 Kanadski gej film, Outrageous! probio je led i imao svoj debi na festivalu i otvorio mesto za filmove sa gej tematikom. Film je naišao na odličan prijem kod publike i ubrzo se davao u bioskopima širom Severne Amerike.

1978 Odbor iz Ontarija za cenzuru zabranio je prikazivanje filma In Praise of Older Women Georga Kaczendera ukoliko se neke scene iz filma ne izbace. Festival je ignorisao zabranu i film je prikazan bez cenzure.

1979 Prvi put je dokumentarni film dobio nagradu People’s Choice Award.  Bio je to film Best Boy Ire Wohla, a sledeće godine dobio je i Oscara.

1980 Bila je u znaku posete legendarnog režisera Jean-Luc Godara. Na Festivalu se prikazivala retrospektiva njegovih filmova. Godarovo prisustvo je podiglo ugled Festivalu i ubeležio ga na mapi najuticajnijih svetskih filmskih festivala..

1981 Film Chariots of Fire dobio je nagradu People’s Choice Award. Još jedan film koji je već sledeće godine dobio Oscara za najbolji film.

1982 Godina je bila zapamćena  po A. Egoyanu i B. McDonaldu, tek diplomiranim režiserima sa Ryerson Polytechnical Instituta u Torontu. Njihova dva kratka filma,  Egoyanov Open House i McDonaldov Let Me See nisu prošla kvalifikaciju za prikazivanje na Festivalu, pa su njih dvojica došli na izvanrednu ideju : pozvali su lokalnu TV stanicu, reportere, postavili projektor ispred bioskopske zgrade University Theatre, sačekali žiri da izadje i prikazali im filmove.

1983 The Big Chill dobija The People’s Choice Award i filmovi o bejbi bumersima postaju neka vrsta neophodnog žanra.

1984 Blood Simple braće Coen nije naišao na razumevanje filmskih studija, ali jeste na razumevanje festivalske  publike u Torontu. Pošto je film postao hit posle prikazivanja na  Festivalu ,film je odmah pronašao distributere i obezbedio braći Coen ulaznice za sve buduće  filsmske festivale.

1985 Katolicka crkva, na čelu sa Papom John Paul II, osudila je Godarov film Je vous salue, Marie /Hail Mary/. Ispred bioskopske zgrade, gde se film prikazivao, bila je postavljena ograda iza koje je grupa ptotestovala zbog uloge Device Marije koja u filmu radi na pumpi.

1986 Deo bioskopskog krova, The New York Theatre, srušio se , zbog velike kiše, za vreme prikazivanja filma.

1987 Nemi film iz 1924.godine, The Thief of Bagdad prikazan je uz muzičku pratnju simfonijskog orkestra u sastavu od 26 članova  koji je izveo originalnu muziku.

1988 Krenuo je Midnight Madness Program na kome se tradicionalno prikazuju neobični, više čudni filmovi manje poznatih režisera različitog žanra. Prikazivanje počinje u ponoć.

1989 Film Roadkill je dobio nagradu kao najbolji kanadski film i $25.000. Režiser filma Bruce McDonald je primivši nagradu izjavio : $25.000 će mi biti dovoljno da kupim jednu dobru količinu hašiša’.

1990 Organizatori Festivala su došli na ideju da uvedu  novi sistem kupovine karata da bi se smanjile gužve, medjutim to je samo pogoršalo stanje i dolazilo je do tuče u dugačkim redovima za karte.

1991 Festivalski kamion u kome je bio 21 film, uključujući i My Private Idaho je bio ukraden. Srećom, ubrzo je pronadjen, svi filmovi su bili na broju.

1992 Režiser filma Fisher King, Terry Gilliam je jednostavno nestao pre prikazivanja svog filma. Organizatori su ga pronašli kako gleda utakmicu na stadionu SkyDome. Igrali su Blue Jaysi.

1993 Nezaboravan, nezaboravan vatromet i prijem na jezeru Ontario uz muziku iz opere Madam Baterflaj u adaptaciji Malcoma McLarena, a u čast prikazivanja filma M.Butterfly kanadskog režisera, Davida Cronenberga.

1994 Torontćanski festival je i zvanično promenio ime u Toronto International Film Festival.

1995 Na programu Festivala učestvuju i režiseri koji nisu punoletni. Petnaestogodišnja Susanna Fogel se predstavila svojim kratkim filmom For Real.

1996 Jean-Luc Godard je pristao da prisustvuje  na TIFF pod uslovom da mu se obezbedi hotelski smeštaj sa apartmanom gde će moci uz svu potrebnu tehničku opremu da edituje svoj film i da mu se obezbedi partner za igranje tenisa. Organizatori Festivala su mu ispunili obe želje, čak su pronašli profesionalnog igrača tenisa.

1997 Filmski festivali su najveći market za kupovinu filmova. Jedna od najvećih prodaja na Festivalu je bila kada je October Film kupio Robertov Duvallov film The Apostle za $6.000.000.

1998 Desio se veliki štrajk najveće kanadske avio kompanije Air Canada tako da su mnogi  poznati gosti i novinari morali da presedaju u Buffalu, USA, pa odatle kolima do Toronta.  Jedan filmski kritičar je situaciju opisao : aerodrom u Bafalu je ličio na koktel prijem u Kanu’.

1999 American Beauty, Boys Don’t Cry i The Cider House Rules imali su svoja prva prikazivanja na TIFF-u i odmah zatim, nekoliko meseci kasnije, dobili Oskare. Još jednom se pokazalo da je TIFF poligon i buzz za Oskara.

2000 Društvo za zaštitu životinja zahtevalo je da se meksičkom filmu Amores Perros zabrani prikazivanje na Festivalu zato što prikazuje borbu pasa, iako na snimanju nijedan pas nije bio povredjen.

2001 Napad na WTC u NYC, 9/11, je prekinuo projekcije na jedan dan. Prikazivanje filmova je nastavljeno ali su obustavljene sve zabave i prijemi.

2002 Roger Ebert, filmski kritičar nije mogao da udje u salu za novinare zato čto je bila prepuna. Nezadovoljan, iskritikovao je organizatore. Već sledeće godine novinarima i filmskim kritičarima su obezbedjene posebne prostorije.

2003 Bioskop Uptown Theatre je posle 83. godine postojanja imao poslednju predstavu sa filmom The Undead. Minutom ćutanja svi prisutni u sali, pre pocetka filma, odali su poštu poznatom bioskopu, a posle prikazivanja filma delio se šampanjac i nazdravljalo se bioskopu koji je otišao u zasluženu penziju.

2004 TIFF je doživeo meta trenutak kada je Martin Short uživo zabavljao publiku na projekciji filma Jimmy Glick in Lalawood koji je zatvorio Festival.

2005 Čuveni restoran u Torontu, Sotto Sotto je postao mesto gde se okupljaju zvezde. Mogli su u jednom trenutku da se vide, za posebnim stolovima sa svojim gostima, Johnny Depp, Keanu Reeves, Sean Penn, Viggo Mortensen, Pierce Brosnan, Tim Burton, Helena Bonham Carter i Jodie Foster.

2006 Sacha Baron Cohen  je na prikazivanje svog filma Borat stigao na magarcu koga je vukla žena obučena kao Kazakhstanka.

2007 1200 posetioca je na Festivalu, na projekciji filma Mother of Tears: The Third Mother, pevalo Happy Birthday režiseru Dariu Argentu.

2008 Desio se nemili incident izmedju New York Post filmskog kritičara Lou Lumenicka i Rogera Eberta. Roger je vec tada, posle nekoliko operacija grla, bio u nemogućnosti da govori pa je svog kolegu, Lumenicka, koji je sedeo ispred njega, nekoliko puta rukom potapšao po ramenu da ga opomene da se malo pomeri jer mu zaklanja vidik, na šta je ovaj skočio i lupio Eberta po kolenu rolnom od papira.

2009 Drew Barrymor je za svoj režiserski prvenac, Whip It, zajedno sa svojim fanovima i posadom/ ženski derbi/ iz centra grada na rolerima stigla na premijeru svog filma.

pogledati program na http://tiff.net/

Tekstovi o filmu na portalu P.U.L.S.E

 

Pratite diskusiju na ovu temu
Obavesti me
guest

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
View all comments
Snezana Moracic
Snezana Moracic
13 years ago

Prvu nagradau za najbolji kanadski kratki film dobio je režiser Vincent Biron za film Les Fleurs de l’lâge i $10,000.

Nagradu The SKYY Vodka award za najbolji kanadski debitantski igrani film dobila je režiserka Deborah Chow za The High Cost of Living i $15.000. Zahvalila se rečima : “ Bar neću da radim u Starbucks-u sledeće nedelje’.

Nagradu koju daje grad Toronto za najbolji kanadski igrani film dobio je režiser Denis Villeneuve za film Incendies i $30.000.

Za najbolji dokumentarni film nagradu The Cadillac People’s Choice award dobio je Sturla Gunnarsson za Force of Nature: The David Suzuki Movie.

Glavnu nagradu, Cadillac People’s Choice Award za najbolji igrani film dobio je Tom Hooper/ koji nije prisustvovao dodeli nagrade/ za film The King’s Speech. Dva filma koja nisu dobila nagrade zaslužuju da se spomenu: film Black Swan, Darren Aronofsky i John Cameron Mitchell za film Rabbit Hole.

Nagradu Cadillac People’s Choice Midnight Madness Award je dobio Stake Land , režiser Jim Mickle.

35. TIFF 2010 (09.09-19.09 2010)