U sedamdeset i prvoj godini života u Ljubljani je u bolnici od posljedice jake upale pluća preminuo Borislav Bora Đorđević, frontmen srpske rock grupe Riblja Čorba i jedan od najboljih uličnih poeta beatničke provenijencije prostora bivše Jugoslavije. ‘Poštovani prijatelji, s tugom i žalošću obavještavamo vas da nas je napustio naš prijatelj i brat, Borisav Bora Đorđević. Počivaj u miru dragi naš Boki’, stoji u objavi službenih stranica rock grupe Riblja Čorba.
Voljeli ga ili ne podnosili, do sredine 80.-ih Bora Čorba je slovio za literarno najjačeg uličnog beatnika i pjesnika ex YU rock scene. I frontmena s kojim se tek Bebek mogao nositi oko primata najveće pjevačke rock zvijezde, s tom razlikom što je Bebek ispao Bregovićev lutak i samo otvarao usta dočim je Bora Čorba bio do početka rata 1991. vrlo respektabilan stihoklepac, relativno kontroverzan i nepoćudan socijalističkom režimu. Uz Đorđa Balaševića zasigurno najveći mainstream frontmen srpske scene, dočim su mu underground kontru lupali daleko bliži Cane Brejker, Gile iz Orgazma, EKV Milan i najveći – Koja iz Kičme.
Autor je lirskih remek djela, unatoč kontroverzama
Na stranu sve neglazbene pizdarije i koketiranja s političkim režimima koji su bili sukrivci za rat na ovim prostorima, njegova je autorska relevantnost bila neupitna sve dok nije počeo s nacional-šovinističkim sranjima postajući role model za srpskog Thompsona. Sve vezano za osobna licemjerstva i maženja s politikom, šupkanje Miloševiću, neka ostane za one koji ne razumiju ništa. Glazba i pjesme ostaju.
Ali čovjek koji potpiše istinska lirska remek djela poput ‘Pogledaj dom svoj anđele’, ‘Neću da ispadnem životinja’, ‘Lutka sa naslovne strane’, ‘Nemoj srećo nemoj danas’, ‘Ostaću slobodan’, ‘Ravnodušan prema plaču’ ili pak vrlo skrivene tipa ‘Odlazak u grad’, ‘Ja ratujem sam’, je slovio za jednog od najlucidnijih stihoklepaca i liričara, bok uz Arsena, Đoleta, Đonija i Predina, a čiji su albumi ‘Kost u grlu’, ‘Pokvarena mašta i prljave strasti’, ‘Mrtva priroda’ i ‘Buvlja pijaca’ definirale rock and roll ovih terena, a live album ‘U ime naroda’ postavio standarde rock glazbe uživo, treba ga promatrati u kontekstu kvalitete djela a ne nekvalitete karaktera.
To kako je secirao muško-ženske odnose imalo je svoju ladicu bola.
Od 90.-ih naovamo govorilo bi se doista samo o kompiliranju glazbenih promašaja i okoštavanju nekoć potentnog pjesnika, pa da se preskoči te jadne epizode, kapitalce treba gledati u povijesnom kontekstu. Bora Čorba je bio i ostao lik kojeg ste morali ili voljeti ili prezirati, niste ga mogli neutralizirati i morali ste se odrediti – a to je već život vrijedan spomena.
Pjesme nadžive sve prepreke
Kad smo radili balkanski Rolling Stone otišli smo u poznoj fazi na jednu svirku Riblje Čorbe u Sloveniji 2012. I ma koliko ne podnosio retro aktove i te sve stare ofucane rockere koji se šlepaju i žive na svojim osamdesetima i ranije, njegov je nastup bio osnovna škola frontmeniranja za sve Valjke i Kazališta i Dugmetarenja, a on u backstageu vrlo pristojan sa spikom ‘Ko nas bre zavadi’. Posljedično tome kalkulirali smo u sklopu koncertne agencije A1 Booking Agency koja je odradila od nacionalnih zastupanja TBF, Ede Maajke, Pipsa, Elementala, Svadbasa, Ramireza, Lollobrigide, Overflowa i mnogih drugih preko inozemnih koncerata Marilyn Mansona, Depeche Mode, Mudhoney, Nasvhille Pussy, New Bomb Turks, The Fall, dijela bookinga Terraneo festivala 2012 (La Roux, The Fall, …), Rokaj fest 2008 inozemne izvođače, etc etc…uglavnom, kontaktirali smo menadžera, bend i Boru za koncert u Areni Zagreb jer dotad je projekt ‘Riblja Čorba u Hrvatskoj’ zbog obostranih nacionalnih tenzija bio nemogućom misijom, ali prema pregovorima za nastup u Areni, Zagreb su vrata bila otvorena sve do procjene MUP-a da se radi o koncertu visokog rizika i da oni ne bi izdali preporuku održavanja zbog sigurnosti posjetitelja. U tom slučaju, bez dozvole MUP-a, ne može se ić dalje.
Uglavnom, nema suza, nema kajanja, vrijeme je stiglo. U dva će čistači odneti đubre. Ljudi nestaju, pjesme ne. Pjesme ostaju. I to je jedino bitno. Mladi Bora se odavna pozdravio s ostarjelim i jako ga ne bi volio. Ali odvojiti lik od djela. I moći uživati stvarno dobre i referente stihove i stvari. Uostalom, sam je rekao: ‘Ostani đubre do kraja’.
A mi Vam nudimo neke od vječnih i najboljih pjesama benda svih vremena, potom onih zaboravljenih i konačno albuma koji ostaju vrijedni spomena.
RIBLJA ČORBA – Najljepše pjesme legendi balkanskog rocka
01. Pogledaj dom svoj anđele
02. Kad hodaš
03. Nemoj srećo nemoj danas
04. Lutka sa naslovne strane
05. Neću da ispadnem životinja
06. Svirao je Dejvid Bouvi
07. Ostani đubre do kraja
08. Dva dinara druže
09. Ostaću slobodan
10. Na zapadu ništa novo
Top 10 ne manje poznatih, a izvrsnih pjesama Riblje Čorbe
01. Pekar lekar apotekar
02. Ja ratujem sam
03. U dva će čistači odneti đubre
04. Odlazak u grad
05. Ravnodušan prema plaču
06. Kako je lepo biti glup
07. Rasprodaja bola
08. Egoista
09. Tito je vaš
10. Minut ćutanja
RIBLJA ČORBA – Najbolji albumi
01. Mrtva priroda
02. Buvlja pijaca
03. Pokvarena mašta i prljave strasti
04. Kost u grlu
05. Istina
06. Večeras vas zabavljaju muzičari koji piju
07. Koza Nostra
08. Ujed za dušu
09. Osmi nervni slom
10. Priča o ljubavi obično ugnjavi
Anđelo Juras
Izvor: Mixer
Лијепо…
dobre su mu pesme, ali ipak je to pop kultura