Matematički “priručnici”
Otkriće i dešifriranje dvaju znamenitih papirusa s matematičkim sadržajem rasvijetlilo je, ali i zapečatilo “službenu” povijest o matematičkim dostignućima Egipćana. Razlog tome je njihova sličnost s današnjim matematičkim priručnicima u kojima su, bez objašnjavanja i dokazivanja kako se do toga došlo, dani gotovi “recepti” za rješavanje različitih matematičkih problema.
Prvi od tih papirusa se naziva Ahmesov papirus, prema pisaru koji ga je sastavio oko 1650. g. pr. Kr. Papirus je dug šest metara, širok trideset centimetara i opisuje oko osamdeset i pet različitih matematičkih problema. Drugi je tzv. Moskovski papirus, jer se čuva u Puškinovu muzeju, i datira iz 1850. g. pr. Kr. Dugačak je šest metara, širok osam centimetara i sadrži dvadeset i pet matematičkih problema. Oba su pisana hijeratskim pismom koje su egipatski pisari najčešće koristili za zapisivanje stvari iz svakodnevnog života.
Ahmesov rukopis nosi zanimljiv naslov: “Upute za poznavanje svih tajni koje su sadržane u stvarima”, što govori u prilog tome kako je egipatskim svećenicima i pisarima matematika, iako korištena u praktične svrhe, prvenstveno je služila za upoznavanje skrivene biti stvari.
Egipatska matematika uglavnom se temeljila na dijeljenju, zbog već opisanog razumijevanja brojeva kao nečeg jedinstvenog. Oni su, dakle, govorili o cjelini i njezinim dijelovima, a to su bilježili tako da su na mjesto brojnika pisali hijeroglif “Horusova oka”, koji simbolizira sposobnost viđenja cjeline, a u nazivnik broj koji govori o kojem dijelu cjeline se radi. Imali su posebne tablice za rastavljanje različitih razlomaka na zbrojeve korijenskih razlomaka, tj. razlomaka u čijim se brojnicima nalazi jedan. Na primjer, razlomak osam petnaestina, 8/15, oni bi predočili kao zbroj od jedne trećine i jedne petine, jer je 1/3+1/5 = 8/15. Tako predočenim razlomcima Egipćani su vrlo vješto računali. Jedino su za 2/3 imali poseban hijeroglifski znak.
Egipćani su množili na vrlo iznenađujući način, što je u Ahmesovom papirusu prikazano na primjeru 45 x 13. Jedan od množitelja, u ovom slučaju 13, množili su s višekratnicima broja dva, tj. s 1, 2, 4, 8, 16 i 32, i zbrajali one umnoške od kojih zbroj višekratnika od dva daje 45, što možemo pisati kao 13 x (20 + 22 + 23 + 25) = 13 x (1 + 4 + 8 + 32) = 585. Mogli bismo reći da su množili u binarnom sustavu, poput današnjih računala.
Kao primjer načina računanja potencija i zbrajanja, Ahmes iznosi sljedeći zadatak. Neko imanje sadrži sedam zgrada. U svakoj od njih je sedam mačaka. Svaka od njih je pojela sedam miševa, od kojih je svaki pojeo sedam zrna pšenice. A svako bi zrno moglo dati sedam mjerica žita. Koliko bi na imanju bilo ukupno zgrada, mačaka, miševa, zrna pšenice i mjerica žita? Rješenje je: 7 zgrada, 49 mačaka, 343 miševa, 2401 zrna, 16807 mjerica što ukupno iznosi 19607. Isti je problem rješavao i slavni Fibonacci, samo tri tisuće godine kasnije.
Jedan od zadataka čije je rješenje začudilo prevoditelje glasi ovako: Ako zbroj nepoznatog broja nekih stvari i njihove sedmine iznosi 19, koliki je broj stvari?
To bi danas zapisali kao linearnu jednadžbu s jednom nepoznanicom:
Egipćani su to rješavali na sljedeći način. Pretpostavili su za rješenje npr. 7, sedmina toga je 1, a rješenje koje se tako dobije je 8, znači pogrešno. Ahmes, međutim, ispravno podučava svoje učenike kako trebaju povećati neispravno pretpostavljeni broj, u ovom slučaju 7, onoliko puta koliko iznosi omjer traženog i dobivenog broja (u ovom slučaju 19/8).
Ovaj način proračuna počeo se često koristiti na kraju 20. stoljeća pojavom računala. Koristi se u vrlo složenim elektrotehničkim proračunima linearnih jednadžbi, jer se na ovakav način do rješenja dolazi znatno jednostavnije negoli egzaktnim matematičkim metodama.
Za izgradnju veličanstvenih hramova i piramida bilo je potrebno i veliko znanje iz geometrije, o čemu svjedoče sljedeći opisi.
Poznavali su poseban slučaj geometrijske zakonitosti, danas nam znane kao Pitagorin poučak, prema kojemu je trokut s katetama tri i četiri, i hipotenuzom pet, pravokutan trokut. To im je služilo za određivanje pravog kuta, bez kojeg je nezamislivo bilo kakvo graditeljstvo.
Na jednom zidu hrama u Edfuu ostao je sačuvan način izračunavanja površine trapezoida i to množenjem poluzbrojeva nasuprotnih stranica. Formula nije potpuno točna, ali greška je manja od dva posto.
U Moskovskom papirusu prikazano je najveće dostignuće egipatske geometrije, proračun volumena krnje pravilne četverostrane piramide, iako ne egzaktnom formulom kako smo navikli:
nego opisno, ali potpuno ispravno kao na slici niže.
Za ilustraciju znanja i matematičke preciznosti egipatskih graditelja spomenimo “samo” neke činjenice: savršenu orijentaciju hramova prema stranama svijeta, dva milijuna kamenih blokova teških do pedeset četiri tone koji su ugrađeni u Veliku piramidu u Gizi s takvom preciznošću da se ni vlas kose ne može ugurati između njih. Uz to, pravi kutovi piramide su točni do ispod jedan posto, a stranice koje su dugačke dvjesto trideset metara u dužini se razlikuju samo za dvadeset centimetara.
Egipćani su poznavali i iracionalni broj π, vezu između opsega i promjera kružnice. Sam način računanja je također zanimljiv jer su koristili tijekom tolikih stoljeća spornu “kvadraturu kruga”. Kvadrat stranice a = 16 ima istu površinu kao i krug polumjera r = 9, što bi prema današnjoj formuli izgledalo ovako:
r2 π = a2
odakle slijedi egipatski π
“π” = (a/r)2 = (16/9)2
koji približno iznosi 3,1605
U odnosu na 3,14159 pogreška je manja od jedan posto!
Ako su na samo dva papirusa ostala zapisana i sačuvana tolika znanja, ne možemo ni pretpostaviti što je sve bilo pohranjeno na desetinama tisuća papirusa koji su spaljeni u Aleksandrijskoj knjižnici. To nas podsjeća na dubinu kulturnog sloma antike nakon kojeg se toliko toga moralo, i još uvijek mora, ponovno otkrivati.
Povjesničari znanosti dosad nisu iznašli kako su Egipćani došli do tako visokog stupnja spoznaje. No, ne bi li možda bilo još važnije imati na umu za što i kako su oni ta znanja koristili? Poznato je da su puno veću pozornost poklanjali podizanju hramova i svetišta negoli izgradnji kuća i predmeta za svakodnevnu uporabu. Pritom su se ravnali prema matematičkim kanonima, pokušavajući uspostaviti sklad između Univerzuma, Hrama i Čovjeka.
Autor: Atila Barta
Izvor: Nova Akropola
Tekstovi o društvu na portalu P.U.L.S.E