Ko je Džafar Panahi, dobitnik Zlatne palme u Kanu?

Ko je Džafar Panahi, dobitnik Zlatne palme u Kanu, zabranjivani reditelj u Iranu, koji je svoj film prokrijumčario u torti?

Film Džafara Panahija „Bio je to samo nesrećan slučaj“, optužnica za korupciju i tiraniju u domovini iranskog reditelja, osvojio je Zlatnu palmu na 78. Filmskom festivalu u Kanu u subotu, čime je završen politički nabijen skup na Francuskoj rivijeri koji je na kratko bio prekinut poslednjeg dana zbog sumnje na podmetnuti požar koji je izazvao veliki nestanak struje.

Ovo je druga Zlatna palma za iranskog reditelja, koji je usavršio umetnost tajnog snimanja i švercovanja svojih filmova na strane festivale – jednom čak pomoću USB-a skrivenog u torti.

Ovoga puta Panahi se lično vratio u Kan, posle 22 godine da preuzme najprestižniju nagradu, a razlog tolikog odustva su višestruke zatvorske kazne i zabrana putovanja zbog sukoba sa iranskom Vladom.

Panahi, međutim ne odustaje od kritike vlasti u svojoj zemlji, pa je tako i njegov najnoviji i sveže nagrađeni film u Kanu, optužnica protiv državne represije u Iranu.

U profesionalnom smislu Džafar Panahi se često povezuje sa pokretom iranskog novog talasa.

Nakon nekoliko godina rada na kratkim filmovima i kao pomoćnik reditelja kod čuvenog iranskog autora Abasa Kijarostamija, stekao je međunarodno priznanje svojim debitantskim igranim filmom Beli balon koji je osvojio Zlatnu kameru (Caméra d’Or) na Filmskom festivalu u Kanu, što je bila prva velika nagrada za jedan iranski film na tom festivalu, piše IMDB.

Ubrzo je prepoznat kao jedan od najuticajnijih filmskih stvaralaca u Iranu, a iako su njegovi filmovi često bili zabranjivani u domovini, nastavio je da dobija priznanja širom sveta od filmskih teoretičara i kritičara, kao i brojne nagrade, uključujući Zlatnog leoparda na Međunarodnom filmskom festivalu u Lokarnu za film Ogledalo, Zlatnog lava na Venecijanskom filmskom festivalu za film Krug i Srebrnog medveda na Berlinskom filmskom festivalu za film Van igre.

Njegovi ostvaranjena poznati su po humanističkom pogledu na život u Iranu, često fokusirani na teškoće dece, siromašnih i žena.

Hamid Dabaši je napisao: „Panahi ne radi ono što mu se kaže – zapravo, izgradio je uspešnu karijeru ne radeći ono što mu se kaže.“

Godine 2010. Panahije uhapšen zajedno sa svojom ćerkom, suprugom i 15 prijatelja i iako su brojna umetnička udruženja i organizacije filmskih stvaralaca i boraca za ljudsa prava ovom reditelju dale tada podršku osuđen je na šest godina zatvora i dvadesetogodišnju zabranu režiranja filmova, pisanja scenarija, davanja intervjua, kao i napuštanja zemlje osim zbog medicinskog lečenja ili hodočašća u Meku.

Dok je čekao ishod žalbe, Panahi je snimio dokumentarac Ovo nije film u formi video-dnevnika, koji je prokrijumčaren iz Irana na USB-u sakrivenom u torti i prikazan na Filmskom festivalu u Kanu 2011. godine.

Na 63. Berlinskom filmskom festivalu za film „Zatvorena zavesa“ koji je Panahi snimio sa Kambuzijom Partovijem –osvojio je Srebrnog medveda za najbolji scenario, a na 65. Belrlinalu , njegov „Taksi“osvojio je Zlatnog medveda.   za najbolji film.

Džafar Panahi rođen je 11. jula 1960. godine , a primajući Zlatnu palmu u Kanu istakao je da mu je najvažnija sloboda u njegovoj zemlji.

 

Izvor: Danas online

 

Film koji je u Kanu dobio ovacije od 8 minuta: Prvi intervju reditelja posle 15 godina ćutanja i čačkanja mečke protiv režima

 

Novi film iranskog reditelja Džafara Panahija „A Simple Accident“ dobio je stojeće ovacije u trajanju od osam minuta nakon projekcije na aktuelnom filmskom festivalu u Kanu. Kada se aplauz stišao, Panahi je održao emotivan govor kojim je odao počast političkim zatvorenicima u svojoj zemlji. Reditelj je i sam sedam meseci proveo u zatvoru, da bi bio pušten na slobodu u februaru 2023. godine. U govoru pred kanskom publikom on je rekao da je isetio krivicu kada je izašao.

„Okrenuo sam se i iza sebe video veoma visok zid. I iza tog zida, sve te voljene ljude koji su ostali zarobljeni. Zato sam se zapitao – kako da ja budem srećan, kako da budem slobodan, ako su oni i dalje unutra?“, zapitao se Panahi, a prenosi „Verajeti“.

Neposredno pred premijeru u Kanu, iranski filmadžija „Gardijanu“ je dao prvi veliki intervju posle 15 godina ćutanja.

Džafar Panahi izašao je iz zatvora Evin u Iranu u frebruaru 2023. godine nakon sedam meseci iza rešetaka. Ispred su se okupili prijatelji i članovi porodice, ali trenutak oslobađanja za Panahija je imao gorko-sladak ukus, a nakon povratka među ljude nije mu bilo lako da se vrati civilnom životu.

U nedeljama nakon toga, razvio je naviku da se automobilom vozi putem koji ide paralelno sa zidinama zatvora kako bi „pozdravio“ zatvorenike.

„Ti ljudi su postali moji ljudi. Pomislio sam: Kako mogu da odem i ostavim ih tamo?“, kaže on u intervjuu za „Gardijan“.

Panahi pravi tople, ljudske filmove o životu u Iranu. On ih zove „socijalni filmovi“, iako mu to ne pomaže kada je u pitanju njihov tretman pred iranskom državom, koja ih je proglasila „propagandom protiv sistema“; za njih je to opasan i uvredljiv materijal. Dosad je dva puta bio zatvaran, štrajkovao je glađu i prodao je svoju kuću da bi platio kauciju. Panahiju je zvanično zabranjeno da snima filmove, ali ih on ipak snima. Intervju za „Gardijan“ prvi je koji daje za poslednjih 15 godina. Tehnički, ni to ne bi smeo.

Njegov novi socijalni film je zatvorska priča nastala iz njegovog ličnog iskustva, a trenutno je u konkurenciji za glavnu nagradu u Kanu. „Jednostavna nesreća“ je drama upakovana kao napet osvetnički triler u čijem centru je kombi koji krstari ulicama Teherana. Vahid (igra ga Vahid Mobaseri) bivši je politički zatvorenik koji odlučuje da otme svog islednika. Međutim, Vahid mora da bude siguran da uhvatio pravog čoveka, pa angažuje čitav niz svojih prijatelja disidenata. Zatočenik u kombiju kune se da je nevin, ali u savremenom Iranu gotovo svi lažu. Obe strane u sukobu shvatile su da je to jedini način da se preživi.

Credit line: Courtesy Everett Collection / Everett / Profimedia

U intervjuu za „Gardijan“ Panahi se uključuje onlajn; nosi naočare za sunce iako je u stanu i puši cigaretu za cigaretom. Govori sa autoritetom ispraksiranog govornika. Zatvor mu nije slomio duh, piše „Gardijan“. Izgleda da ga je samo ojačao.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Pratite diskusiju na ovu temu
Obavesti me
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
View all comments