Ministarka kulture Slovačke Republike posetila Arhiv Vojvodine

Ministarka kulture Slovačke Republike posetila Arhiv Vojvodine

22. фебруара 2019. godine, Arhiv Vojvodine posetila je ministarka kulture Slovačke Republike gospođa Ljubica Lašakova (L’ubica Laššáková) sa svojim saradnicima, kao i njena ekselencija, ambasadorka Slovačke Republike u Srbiji, gospođa Dagmar Rapčenkova. U sastavu delegacije iz Slovačke, pored ministarke kulture, Arhiv su posetili i: Peter Hajnala (Peter Hajnala), generalni direktor kancelarije ministarke, Jozef Švolik (JozefŠvolík) generalni direktor sektora umetnosti, Milan Ciganj (Milan Cigáň), spoljno-politički savetnik ministarke, Michal Hrušik (Mihal Hrušik), sekretar Ambasade Slovačke i Bratislava Laćarak, prevodilac.

Ministarka kulture Slovačke Republike

Prilikom posete, direktor Arhiva Vojvodine, dr Nebojša Kuzmanović, je sa svojim stručnim saradnicima: Kristijanom Obšustom MA, Ljiljanom Bubnjević Mrs, Aleksandrom Bursaćem MA i Ljiljanom Dožić Msr, predstavio ministarki i visokoj delegaciji iz Slovačke delatnost Arhiva Vojvodine, kao i bogatu arhivsku građu iz fondova Arhiva Vojvodine. Poseban fokus je stavljen na prezentovanje Arhivske građe na slovačkom jeziku, odnosno istorijskih dokumenata koji su u vezi sa Slovacima. U tom kontekstu, posebno je prezentovan značaj projekta čija je realizacija u toku a koji se odnosi na digitalizaciju i prezentaciju arhivske građe iz fonda F. 183, odnosno onog njenog dela koja je na slovačkom jeziku a koja se odnosi na izveštaje ,, Komisije za utvrđivanje ratnih zločina i njihovih pomagača“ nad Slovacima u Drugom svetskom ratu.

Pored navedenog, ministarki i njenoj delegaciji predstavljeni su i sledeći dokumenti: Osnivački akt Matice Slovačke u Kraljevini Jugoslaviji iz 1932. godine, Osnivački akt gimnazije Jana Kolara u Bačkom Petrovcu, kao i izuzetno vredna arhivska građa poput najstarijih dokumenata iz perioda od 12. do 17. veka (šest pergamentnih listova i pet rukopisnih kodeksa na papiru, među kojima se izdvaja pergamentni dvolist, fragment rukopisa Brevijar iz 12. veka, inače najstariji istorijski izvor ne samo u ovom arhivu, već i u Srbiji.

Ovaj neprocenjivi dokumenat sadrži bogoslužbeni tekst sa obe strane ispisan dvostubačno latinskim jezikom, „karolinškom minuskulom”, ispisan kaligrafski. Ministarka i članovi njene delegacije su takođe imali priliku da pogledaju i Diplomu austrijskog cara Franca Jozefa kojom se srpski patrijarh Josif Rajačić odlikuje baronatom, uz upotrebu predikata „fon Brinskiˮ (prädikate von Brinski) iz 1861. godine, kao i druge retke dokumente.

Uvaženi gosti posetili su i izložbenu postavku Muzeja prisajedinjenja 1918. Godine a nakon formalnog dela sastanka organizovana je i zajednička večera na kojoj su predstavnici delegacije iz Slovačke, kao i predstavnici Arhiva Vojvodine diskutujući o različitim temama vezane za srpsko-slovačke odnose, preleminarno dogovorili i buduću višedimenzionalnu saradnju između Arhiva Vojvodine i naučnih institucija iz Slovačke, posebno sa Muzejom SNP iz Banske Bistrice.

U vezi sa time, ministarka je pozvala Nebojšu Kuzmanovića i članove delegacije Arhiva Vojvodine da prisustvuju avgustovskim proslavama SNP za vreme kojih bi trebalo da bude potpisan sporazum o saradnji između Arhiva Vojvodine i Muzejem SNP iz Banske Bistrice. Ministarka culture Republike Slovačke, je takođe istakla da je oduševljena delatnošću Arhiva Vojvodine, pri čemu je posebno naglasila da nije imala  predstavu da se u ovoj instituciji čuvaju ,,unikatna dokumenta” od neprocenjive istorijske važnosti.

Visokoj delegaciji iz slovačke Arhiv Vojvodine je poklonio svoje publikacije, dok je ministarka dobila i posebno izrađenu kopiju Osnivačkog akta Matice Slovačke u Kraljevini Jugoslaviji iz 1932. godine, za koji se posebno zainteresovala, s obzirom da, kako je istakla, kopija ovog dokumenta do sada nije postojala u naučnim i kulturnim institucijama u Slovačkoj.

Pripremila redakcija P.U.L.S.A.

Arhiv Vojvodine

[ngg src=”galleries” ids=”32″ display=”basic_thumbnail” images_per_page=”24″ number_of_columns=”4″]

Pratite diskusiju na ovu temu
Obavesti me
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
View all comments