Uvaženi gospodine Basara,
Na Google Earth (kao i Google Maps) označene su granice evropskih država i unutardržavnih regiona, ali ne i granice međudržavnih (kulturnih ili istorijskih) regiona. Tamo, stoga, nisu označene granice centralne Evrope, kao ni severne, južne ili istočne Evrope.
Prema podeli Evrope na njene glavne regione prema kriterijumima kulturnog prostora[1], čiji autor je austrijski geograf, akademik Peter Jordan, član nemačkog Stalnog odbora za geografska imena (Der Ständige Ausschuss für geographische Namen) – koji je tu podelu usvojio[2] – na području Srbije srednja Evropa je do Save i Dunava. Južno odatle je jugoistočna Evropa.
Prema drugoj, restriktivnijoj podeli (od istog autora), prema kulturnim kriterijumima i političkim granicama, cela današnja Srbija pripada jugoistočnoj Evropi.
Handkeovo određenje srednje Evrope, koje ste naveli, je neozbiljno.
Pozdravljam vašu kritiku onih iz čijih političkih uverenja bi se dalo zaključiti da oni smatraju da se Srbija nalazi negde između Crnog i Kaspijskog mora. Ali, takođe tvrdim da je pogrešno smatrati da Srbija kao celina, ili barem svojim većim delom, pripada srednjoj Evropi (u geografskom, kulturnom i istorijskom smislu). Prema sva tri kriterijuma, Srbija dominantno pripada jugoistočnoj Evropi. To se, inače, vidi i po krupnim razlikama u urbanizmu i arhitekturi između gradova u centralnoj Srbiji i, e.g., Češkoj, Saksoniji ili Austriji.
Povodom vašeg negiranja da ste tvrdili da je Srbija mogla biti poput Češke, referiram na tekst[3] u kojem ste napisali da je Srbija, pod određenim okolnostima, u ovom veku mogla biti nalik Češkoj: Danas, 10.01. 2016.
U mom tekstu, čiji se sadržaj, inače, najvećim delom direktno ne bavi geografijom, izneo sam argumente za dve tvrdnje: 1. da Srbija svojim većim delom i Srbi većinom ne pripadaju srednjoj Evropi; 2. da Srbija nakon komunizma nije mogla postati zemlja nalik Češkoj. U prilog tih tvrdnji naveo sam razloge zasnovane primarno na političkoj, kulturnoj, društvenoj i ekonomskoj istoriji.
Iz vašeg odgovora zaključujem, međutim, da tekst nakon njegova prva dva reda dalje niste čitali.
za P.U.L.S.E tekst: Bojan Viculin
Mape: StAGN
[3] https://www.danas.rs/kolumna/svetislav-basara/skup-glava/
[1] P. Jordan, Großgliederung Europas nach kulturräumlichen Kriterien, Europa Regional, 13. Jahrgang, 2005, Heft 4, S. 162 – 173, Leibniz-Institut für Länderkunde (IfL), Leipzig.
[2] https://www.stagn.de/DE/1_Der_StAGN/Publikationen/StAGN_GGEuropa/grosseu_node.html