Ken Rasel 1927-2011 – – razgovor sa đavolom
Ako hoćes Boga da nasmeješ, izloži mu svoje planove.
Tako je i novinar lokalnih novina u Torontu, Filip Braun, napravio plan za intervju sa režiserom Kenom Raselom koji trenutno gostuje u Torontu, zbog festivala i multižanrovske konvencije za fanove , Rue Morgue’s Festival Of Fear.
To je jedan od najvećih horor festivala u Kanadi/ 27-29. avgusta/ koji se održava svake godine u Torontu i na kome će prisustvovati preko 50.000 fanova. Ove godine počasni gost je Dejvid Kronenberg. Lista specijalnih gostiju je raznovrsna i vrlo interesantna.
Koji filmski kritičar ili novinar ne bi poželeo da intervjuiše umetnika koji je režirao legendarne i kontr0verzne Đavole/The Devils/ koji su na programu festivala, Korene priviđenja/Altered States/, Tomija/Tommy/, Zaljubljene žene/Women in Love/ i još desetak nezaboravnih filmova.
Rasela smatraju najstarijim enfant terrible filmske umetnosti i prati ga glas teškog čoveka i ekscentričnog umetnika koji mrzi iz dna duše da daje intervjue. Medjutim, Filip Braun je pomislio da je Rasel s godinama omekšao i na kraju, koliko uopšte čovek u 83.godini života može da bude još uvek neugodan saradnik i buntovnik?
Prvi obezhrabrujući znak da intervju može da ode dođavola je bio kada je Rasel preko svog agenta,dan pre intervjua, izjavio : Ne želim nikakve jebene intervjue. Zatečen izmedju dve vatre, obeshrabrujuće Raselove izjave i nagovaranja kolega koji su ga hrabrili da će Rasel ipak da pristane na intervju i da treba da bude impresioniran i da poštuje ponašanje ‘jebi se’ čoveka koji ima 83. godine, naravno sve dok to ostane u granicama da se/ili vi/ niste zajebana strana, Filip je sa zebnjom krenuo na dogovoreni sastanak sa Đavolom.
Kažu da ste provokator, buntovnik i nekonformista. Šta mislite o tome?
Da.To je tačno.
/Pauza/ Da li vas takva reputacija nervira ili je to nešto što ste negovali?
Nisam siguran.
Radili ste na BBC-ju dugo godina. Kako su vas tamo tretirali?
Isto.
Da li ste poželeli da odete odatle i snimate filmove?
Ne. Svidjalo mi se tamo.
Dobro…kako je bilo raditi sa Oliverom Ridom/Oliver Reed/u onom njegovom divljem i neobuzdanom periodu?
Bio je zlata vredan, zaista.
Sećate li se nekih komičnih situacija sa njim van snimanja?
/Nerazgovetno mrmljanje/ Ne.
U redu. Kako je nastao film Đavoli, šta vas je inspirisalo?
Bilo je to tako davno da se ničega više ne sećam sada.
Kako ste ubedili, u to vreme, Vorner Braders/Warner Brothers/ da finansira film?
Ispričao sam im sadržaj i oni su mi dali novac.
Da li su Đavoli horor film?
Ne.
Šta mislite, kom žanru pripada?
To je istinita priča.
U redu. Da li ste bili i ranije na ovakvim ili sličnim konvencijama za fanove? Šta mislite o njima?
Da, Đavoli su još uvek kontraverzni i bili bi da je film napravljen i pre 400 godina.
Šta mislite o konvencijama za fanove?
Da, kontraverzne su.
Nedavno vam je uručena nagrada u Montrealu za životno delo. Kako se osećate posle dobijene nagrade i priznanja u ovom trenutku vaše filmske karijere?
/Duga pauza koja je mogla da se protumači i kao neka vrsta odgovora/ Nemam komentar.
Ken Russel će se pojaviti večeras uživo, 29. avgusta na projekciji Đavola/1971/ u Bloor Cinema, a posle filma će odgovarati na pitanja novinara i publike.
p.s.
Na predavanju za studente filmske režije na Southampton univerzitetu, jedan student je postavio pitanje Raselu:
Molim Vas, profesore Ken, upravo sam krenuo da skupljam ozbiljnu kolekciju DVD vrhunskih filmskih ostvarenja. Kojih bi 10 filmova, po Vasem izboru preporučili, i molim Vas, bez spominjanja Vaših filmova, pošto ih sve već imamo, zahvaljujući popustu koji ste nam dali./U sali smeh/
I molim Vas, ne spominjite ni horor filmove, i njih imamo sve takodje, javio se drugi student.
Teško pitanje, odgovorio je Rasel. Mogu sada da vam dam 100 naslova, ali 10 – to je već nešto sasvim drugo. Pitajte me ponovo, sledeće nedelje.
Nedelju dana kasnije, Rasel je dao top 10 listu svojih filmova:
- Metropolis/1972/ Fritz Lang
- Red Shoes/1948/ Michael Powell i Emeric Pressburger
- Citizen Kane/1941/ Orson Welles
- Gone with the Wind/1939/ Victor Fleming, George Cukor i Sam Wood
- La Belle et la Bête/1946/ Jean Cocteau
- La Strada/1954/Federico Fellini
- Fantasia/1940/ James Algar, Samuel Armstrong
- A Night at the Opera/1935/Sam Wood
- The 39 Steps/1935/Alfred Hitchcock
- Romy and Michelle’s High School Reunion /1997/ David Mirkin /na veliko iznenađenje i smeh prisutnih.
Hehe, jos uvek je zaeban Rasel.
Sta bi s onim filmom o Tesli sto je najvio on, pre nekoliko g.? (Mada licno mislim da bi Nidzu 🙂 valjalo ekranizovati na neki spektakularniji nacin, Ken je ipak previse ekscentrik i njegove filmove ljudi i gledaju kao potpuno ‘autorski’ brend).
PS
Ako ti se gleda neki dobar cheap shocker koji je em omaz svim tim dzoromerovsko-zombijevskim ostvarenjima, em vrhunski ironican osvrt na tu scenu, nadji Flick, engleski iz 2008 (od poznatih, Fej Danavej). I naravno odlican rokabili ka muzicka pratnja kroz ceo film – oni opskurni naslovi sa B-singlova, nista Elvis, Dzeri Li, Beri. Cak ni Dion, ili Voren Smit. Nego oni bendovi rokabilijevski kojihje bilo milion i trajali po pola god
ma da, mislim da bi njegov tesla bio promasaj, tesla treba da se snimi kao rock-star, mislim kao blockbuster, gledljiv, malo informativan sa akcentom na neku misticnu i ekscentricno-skandaloznu epizodu iz teslinog zivota i karaktera, sto cudniji i opskurniji to bolji.
rasel mi se uvek svidjao, napravio je desetak klasicnih, fantasticnih filmova, vise nego dosta za jednog autora i za jedan zivot i hall of fame.
imam utisak da sam gledala flick, provericu ponovo.rockabilly, to mi je nesto poznato.
Upravo. Tesla da bude blokbaster s mozgom, dogodi se i takav retko. I’m talkin’ old-school big, Kopola, Spilberg, od Evropljana Mihalkov ili Tornatore (mozda bi Kusta bio prvi izbor zbog srodnosti i pripadnosti istoj kulturi i kapiranja Tesle kao naseg coveka, ali samo da “pjevanje i pucanje” odradi onako hi-tech)
Mozda Nolan od ovih mladjih relativno ili Fincer
PS evo ti Flik
http://en.wikipedia.org/wiki/Flick_%28film%29
heh ken rasel, koliko ga samo mrzi da priča. baš volim kad neki od starih majstora stavi michaela powella na svoju top 10 listu.
tesla=oliver stone!
kao nixon, sa đavolskim rakursima, sa promenama formata na svakih 5 minuta, sa puno overlappinga…madness…
Moco, jeste, Stoun bi bio odlican bas iz te faze! Devedesetih je bio najbolji sa tom serijom (kvazi)bio-dokumentaraca, plus prethodna vijetnamska trilogija.
Nixon je mozda i najjaci film iz tog zanra generalno, makar od biopika koje sam ja gledao (uprkos Stounovoj navici da predstavi rumor kao dokument)