Ponekad je poljubac samo poljubac
Ideja za Unhate kampanju je krenula od čuvenog murala sa berlinskog zida na kome se u prijateljskom zagrljaju ljube tadašnji sovjetski predsednik Leonid Brežnjev i istočno nemački predsednik Erih Honeker. Mural je inpirisan njihovim susretom iz 1979. godine.
Unhate projekat reflektuje Benetonovu želju da učestvuje i da na neki način utiče na svetsku finansijsku krizu i širi pozitivnu energiju animirajući svetsku javnost, naročito omladinu, medij, internet i ostale digitalne aplikacije. Kampanja ima za cilj da širi otvorenu demokratiju koja ne priznaje fizičke, političke, društvene i ideološke granice.
Centralna tema je poljubac, najuniverzalniji simbol ljubavi. Na namontiranim fotografijama najuticajniji svetski politički lideri se ljube u usta: Papa Benedikt XVI sa Ahmedom Mohamedom el-Tajebom, Barak Obama i predsednik Venecuele Čavez, Barak Obama i kineski predsednik Hu Jintao, palestinski predsednik Mahmud Abaz i izraelski predsednik vlade Bendžamin Netanjahu, nemačka predsednica vlade Angela Merkel i francuski predsednik Nikolas Sarkozi, predsednik Severne Koreje i predsednik Južne Koreje.
Kampanja je najviše pogodila Vatikan. Vatikan smatra da je reklama na kojoj se Papa ljubi sa Ahmedom Mohamedom provokativna i nepristojna pa je Beneton morao da je povuče.
Predstavnici Bele kuće su takodje izrazili nezadovoljstvo i nazvali kampanju provokativnom.
Kampanja je vidjena u Parizu, Njujorku, Tel Avivu i Milanu.
Kao deo kampanje snimljen je Unhate kratak film francuskog režisera Lorena Čaneza koji prikazuje ravnotežu i kompleksno prožimanje izmedju ljubavi i mržnje i potrebe da ljubav pobedi.
Za P.U.L.S.E /Snežana Moračić