Слобода говора је привилегија гроба

Слобода говора је привилегија гроба

Још 1904. Џозеф Пулицер је (у есеју „О новинарству”) писао да новинар треба да се покори само разлозима истине, без потчињавања и услужности. Констатујући да ће демократска друштва увек имати демагоге спремне да напајају сујету, поспешују страсти и наглашавају тренутна осећања, Пулицер је истицао да оно за чим демократија има потребу су људи способни да пливају против струје (узводно), да обелодане почињене грешке и да нарочито инсистирају на неугодним проблемима.

Међутим, Марк Твен је, готово истовремено (у есеју „Привилегија гроба”), указао на проблеме новинара у истинском досезању слободног мишљења и говора. За америчког писца слобода говора је привилегија коју ниједна жива особа стварно не ужива. Само мртвима је дозвољено да говоре истину. Жив човек није у потпуности лишен те привилегије, али како је поседује као пуку формалност и зна да не може да је користи, не можемо сматрати да је ефективно поседујемо, сматрао је Твен.

Иако је слобода говора активна привилегија, за разлику од убиства, које је формално и фактички забрањено, слобода говора је формално дозвољена, али фактички забрањена. Поучен личним искуством у суочавању са неугодним последицама слободе мишљења (уредници су његове рукописе цензурисали или одбијали), Твен је констатовао да:

Човек није независан и не може себи да дозволи да има идеје које би могле да доведу у питање начин на који се зарађује хлеб. Ако жели да успе, треба да следи већину. О веома важним питањима, као што је политика, треба да мисли и осећа као већина њему блиских; у супротном, његова социјална позиција ће бити угрожена, а зарада умањена. Опирање изражавању непопуларних мисли је оправдано: цена коју треба платити исувише је висока. Она (слобода говора, прим. нов.) може да доведе до економске пропасти човека, проузрокује губитак пријатеља, да га изложи јавној порузи и насиљу, осуди његову породицу на искључење из друштва… и учини од његове куће пусто место, које сви презиру и избегавају.

Ипак, књижевник је признао да су његова осећања понекад тако јака да:

Морам да узмем перо и да их излијем на папир да бих спречио да се њихова ватра не потроши у мени; али све то мастило и напор су узалудни, зато што не могу да објавим оно што пишем. Тек што сам завршио један чланак тог типа, и много сам задовољан. Чини добро мојој измученој души да га читам и разматрам проблеме које би могао да створи мени и мојој породици. Оставићу га далеким потомцима и објавићу га из гроба. Тамо постоји слобода говора и не може да се науди породици.

Тако је и било, овај есеј, који је Твен написао 1905. први пут је објављен у америчком часопису „Њујоркер” тек крајем 2008. године.

Проблем којим се пре више од сто година бавио Марк Твен није изгубио своју актуелност. И данас, као некад, потребна је изузетна храброст да се изговори или напише оно што се заиста мисли. Имајући у виду, понекад очигледну, некад невешто прикривену, трансформацију новина у политичке странке, постало је веома тешко, и на њиховим страницама, пронаћи размишљања која се разликују од уобичајених „песама” са репертоара хора коме су се приклониле. Док такозвана независна штампа, у варијацијама на задату тему (нарочито у смутна времена предизборних кампања), често прибегава перфидном нијансирању, код оних страначки декларисаних зацртаном циљу се хрли у грубом и безобзирном крешенду. Новине, у потајној или отвореној уредничко-страначкој спрези, обично успевају да верно одраде поверени им посао. За „неподобну” анализу или „другачије” мишљење бунтовног новинарског стрелца на резервисаним, ударним страницама, у принципу, нема места. Ипак, ради одржавања (квази) равнотеже, уредник може да одлучи да текст „црне овце” ушушка на неком другом, мирнијем и мање видљивом, месту.

Можда ће резигнирани новинар тренутно олакшање наћи у понављању Цицеронових речи. У древном Риму велики беседник се није двоумио да у свом говору против Катилине прозбори О темпора! О морес! (О, времена! О, морала!).

Снежана Симић

Politika online

Tekstovi o društvu na portalu P.U.L.S.E

Pratite diskusiju na ovu temu
Obavesti me
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
View all comments