August Make – Plavi jahač na Mediteranu

Danas vam predstavljamo jednog od nemačkih slikara iz grupe Der Blau Reiter (Plavi jahač). U Nemačkoj je pored grupe Plavi jahač postojala još jedna grupa umetnika – Die Brücke u Drezdenu. Međutim, Plavi jahač se razlikovao po tome što je bio šaren, ekspresivan, pa i apstraktan. Ipak, većina slikara koja pripada toj grupi može se smatrati ekspresionistima. Međutim, umetnici su odlazili i dalje pa tako možete pronaći i po koju apstraktnu sliku. Plavi jahač je tada bio zaista moderan. Osnovali su ga u Minhenu 1911. ruski slikar Vasilij Kandinski i njegov nemački kolega Franc Mark.

Plavi jahač nije bio krut niti ograničen, u njemu je svaki umetnik izražavao svoje osećaje, svoje raspoloženje i doživljaje. Naziv grupe Plavi jahač odabrali su zbog Markovog interesovanja za konje i Kandinskovog interesovanja za jahače. Plava boja u nazivu dolazi od Kandinskovog filozofskog razmišljanja o plavoj boji. Iako je grupa postigla uspeh u Nemačkoj, a primećena je u Evropi, nije dugo trajala. Razlog je stradanje dvojice umetnika u Prvom svetskom ratu.

Član te grupe bio je i August Make čiju sliku vam danas predstavljamo. Slika se zove Türkisches Café i može se videti u gradskoj galeriji Lenbachhaus u Minhenu.

August Make je rođen u Westfaliji gde je proveo detinjstvo. Tu se i školovao, da bi potom upisao veliku školu umetnosti u Dizeldorfu. Akademija je stara preko dva veka, a postala je i internacionalno poznata. Nemačka se još jednom potvrdila da nije samo ratnička i osvajačka država nego da neguje i prepoznaje talente. Ta tradicija je ostala i do danas. Make je nastavio putovanje dalje po Evropi. A u nastajanju slike o kojoj danas pišemo je otputovao u Tunis sa Pol Kleom (Paul Klee) i Luiz Mulijeom (Louis Moilliet). Na Mediteranu su boje malo drugačije od boja u centralnoj Evropi. I Make nam ih je prikazao na svojoj slici. I zaista nas očarao na prvi pogled. Slika je vrlo mala, kao da gledate kroz neko prozorče Arapina kako sedi i pije čaj ili kafu.

Na slici vidimo Arapina kako sedi u jednom kafeu. Slikom dominira plava boja, što nekako ide uz Mediteran. Tu je još živopisnih boja koje su nanete precizno i jednostavno, tako da sliku možete gledati satima. Dominantni kolorit savršeno je uklopljen u zelenu i žutu, koje takođe predstavljaju prirodu i sunčani mediteran. Iako na ovoj slici nema ništa apstraktnog, ipak svako može drugačije da je doživi. Kako je moguće da u jednom turskom kafeu na Mediteranu neko sedi sam i pije kafu. Da li njega muče neki problemi i želi samo da se osami ili je naprosto rešio da kontemplira na jednom od prometnijih mesta. Ipak njegova slika je toliko originalno prikazala Mediteran da ne možete pogrešiti i reći da je ovo neki drugi kontinent. Čak i da nema naziva slike, čak i da ne znamo priču. Iz to malo eksterijera koje nam je Make prikazao smo shvatili da je u pitanju biser Evrope. I kažu da je umetnik onaj koji komplikovane stvari može da prikaže na jednostavan način.

Nažalost Make je svoj život završio brzo, na samom početku prvog svetskog rata, već 1914. godine.

 

Izvor: Lava Lab
Pratite diskusiju na ovu temu
Obavesti me
guest


0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
View all comments