Deset najvećih trenutaka u istoriji muzike
Glazba nas podsjeća nas na njen globalni utjecaj, njezinu sposobnost da premošćuje jezične, kulturne i geografske barijere te da nam pruža emocionalnu povezanost i identitet. Možemo li zamisliti život, ili samo dan bez glazbe?
Sigurno ćemo se jednoglasno složiti: teško, ma gotovo nemoguće! Glazba ima moć da nas inspirira, tješi i povezuje na dubljim razinama. Od jutarnjeg buđenja uz omiljenu pjesmu do pozadinske glazbe koja nas prati kroz dnevne obaveze, ona obogaćuje naša iskustva i utječe na naše raspoloženje.
Deset najznačajnijih događaja u povijesti glazbe svjedoče o njezinoj transformacijskoj moći. Ovi događaji nisu samo označili prekretnice u glazbenoj industriji, već su duboko utjecali na kulturu i društvo. Kroz njih su umjetnici, koncerti i glazbene inovacije oblikovali našu percepciju i doživljaj glazbe. O njihovom utjecaju dovoljno govori činjenica da ih i danas, godinama (a i stoljećima!) pamtimo.
10. Pokretanje MTV-a
Danas je možda teško zamisliti, jer je MTV poznat uglavnom po trashy reality TV emisijama i dodjelama nagrada, ali nekoć je bio središte američke glazbene scene. Kada je 1981. godine prvi put pokrenut, MTV je potpuno promijenio glazbeni krajolik, stavljajući glazbene spotove u središte glazbene industrije. Potpuno posvećen emitiranju i premijernom prikazivanju videospotova te pružanju vijesti vezanih uz glazbu, MTV je brzo postao ključni dio kulture mladih 80-ih i 90-ih godina. Bendovi i diskografske kuće ubrzo su shvatili potencijal koji glazbeni spotovi imaju za postizanje uspjeha, a do danas je postalo jasno da će izvođač, uz novi singl, uvijek objaviti i prateći glazbeni video.
9. Roger Waters izvodi ‘The Wall’
Roger Waters, kreativni um iza revolucionarnog albuma Pink Floyda ‘The Wall’, jednom je u intervjuu rekao da je, nakon što je 1985. napustio Pink Floyd, oklijevao izvoditi pjesme s ‘The Wall’ uživo. Ipak, spomenuo je da bi pod određenim okolnostima bio spreman svirati te pjesme… primjerice, ako se Berlinski zid sruši. Tako je odlučeno da će Waters izvesti album u nekadašnjoj berlinskoj ‘Ničijoj zemlji’, osam mjeseci nakon pada Zida. Pridružila mu se impresivna postava renomiranih umjetnika, uključujući Sinead O’Connor, Joni Mitchell i Van Morrisona. Koncert je izdan i kao album, koji se smatra jednim od najboljih live albuma ikada.
8. Moonwalk Michaela Jacksona
Iako nije on stvorio potez, Michael Jackson ga je zasigurno popularizirao. Moonwalk pojavljivao se u pop kulturi od 1930-ih, kao što se može vidjeti kod Jamesa Browna u filmu The Blues Brothers, ali samo je jedno ime postalo sinonim za taj potez: Michael Jackson. Svijet je ostao zapanjen kada je prvi put izveo Moonwalk na ‘Motown 25: Yesterday, Today, and Forever’ u ožujku 1983. godine. Jackson je dodao svoj prepoznatljivi štih i stil, vrteći se i pozirajući u šljokicama, crnoj jakni i bijeloj rukavici, zaustavivši svijet na trenutak prije nego što je izveo svoj legendarni moonwalk. U moderno doba taj bi trenutak ‘srušio internet’, ali 1980-ih Jackson je jednostavno oduševio publiku i ostavio trajni dojam.
7. Sugarhill Gang dospio u TOP 40
Sigurni smo da ste barem jednom slušali ‘Rapper’s Delight’, ali jeste li znali da je snimljen u jednom take-u? Taj singl, koji su snimili Englewoodovi domoroci ‘Wonder Mike’, ‘Big Bank Hank’ i ‘Master Gee’, uzdrmao je glazbeni svijet kada je u siječnju 1980. godine ušao u Billboard Top 40, dosegnuvši 36. mjesto. Bio je to prvi put da je hip-hop pjesma postigla takav uspjeh, čime je žanr hip-hopa dobio legitimaciju kao ozbiljna glazbena sila. Ovaj trenutak otvorio je put svim budućim hip-hop izvođačima, od Biggieja do Kendricka Lamara, koji svi mogu zahvaliti The Sugarhill Gangu.
6. Bob Dylan se prepustio rock and rollu
Bob Dylan postao je miljenik obožavatelja na Newport Folk Festivalu zahvaljujući svojim nastupima 1963. i 1964. godine, no 1965. godine je napravio kontroverzan potez. Do tada je bio poznat kao ‘glasnogovornik generacije’ i bio je glavni izvođač na Newportu. Izašavši na pozornicu s članovima Paul Butterfield Blues Banda i električnom gitarom Fender Stratocaster, Dylan se distancirao od svoje folk publike. Dok su čisti festivalci, uključujući i organizatore, zviždali i podsmjehivali se, Dylan je prihvatio električne gitare i energiju rock and rolla. Ovaj trenutak predstavljao je veliku prekretnicu, nagovještavajući pad folka i uspon rock and rolla.
5. Elvisov nastup u showu Miltona Berlea
Kada je 5. lipnja 1956. nastupio u showu Miltona Berlea, Elvis je već imao nekoliko televizijskih nastupa iza sebe, uključujući i prethodni nastup u Berleovom showu. Ovog puta, međutim, sve je bilo drugačije. Bez gitare, slobodno se kretao po pozornici, postajući drhtava masa mašućih ruku i vrtećih bokova dok je izvodio energičnu verziju pjesme ‘Hound Dog’. Iako su ga mediji i konzervativna Amerika kritizirali, Elvis je osvojio srca američke mladeži, koja ga je ubrzo okrunila kraljem rock and rolla.
4. Hendrixov nastup na Woodstocku
Woodstock – četiri dana mira i ljubavi – obilježio je svijet nevjerojatnim nastupima mnogih grupa, od The Who do Jefferson Airplanea. No, nijedan nije imao kulturni utjecaj kao onaj Jimija Hendrixa. Zbog kašnjenja festivala, Hendrix je konačno izašao na pozornicu u ponedjeljak rano ujutro, nakon Sha-Na-Na, pred samo 30.000 preostalih gledatelja od preko 400.000. Preostala publika bila je zapanjena kada je Hendrix izveo strastvenu izvedbu ‘Star-Spangled Banner’ u svom prepoznatljivom stilu. Njegov nastup kanalizirao je kontrakulturnu pobunu i bijes prema Vijetnamskom ratu, ali i Hendrixovu neobuzdanu ljubav prema Americi.
3. Queen i Live Aid
Dana 13. srpnja 1985., najveći svjetski bendovi rock and rolla okupili su se na Live Aidu kako bi podržali napore za pomoć žrtvama gladi u Etiopiji. Iako su na pozornici ponovno nastupili Led Zeppelin, The Who, Black Sabbath, Crosby, Stills, Nash & Young, te U2 s njihovom epskom izvedbom pjesme ‘Bad’, Queen su bili oni koje su ukrasili cijeli show. U samo 21-minutnom setu, izveli su ‘Bohemian Rhapsody’, ‘Radio Ga Ga’, ‘Hammer to Fall’, ‘Crazy Little Thing Called Love’ te završili s ‘We Will Rock You’ i ‘We are the Champions’. Njihov nastup bio je spektakularan jer je Freddie Mercury dominirao pozornicom i publikom od 72.000 ljudi, što je na kraju bio jedan od njegovih posljednjih velikih nastupa.
2. The Beatles u showu Eda Sullivana
Show Eda Sullivana donio je svijetu niz nevjerojatnih i kontroverznih glazbenih trenutaka, poput cenzuriranog njihanja bokovima Elvisa Presleya, ali nijedan trenutak ne može se usporediti s debi nastupom Beatlesa. Dana 9. veljače 1964., pred procijenjenih rekordnih 73 milijuna američkih televizijskih gledatelja, Beatlesi su stupili na pozornicu i pokrenuli britansku invaziju. Te večeri, John, Paul, George i Ringo preskočili su jaz između britanske i američke glazbe, globalizirajući glazbenu industriju s vezom koja će zauvijek povezivati dvije strane. Njihova izvedba pokrenula je Ameriku u frenetičnu Beatlemaniju, koja će kulminirati ikoničnim krovom koncerta 1969. godine, označavajući kraj jedne ere, ali i neizbrisiv utjecaj na glazbu.
1. Beethovenova izvedba 9. simfonije
Beethovenova ‘Simfonija br. 9’, smatrana jednim od njegovih najboljih djela, premijerno je izvedena 7. svibnja 1824. u bečkom Theater am Kärntnertor pred prepunim gledalištem. Usklađujući se s publikom, Beethoven je okupio najveći orkestar do tada, uključujući mnoge elitne bečke glazbenike. Premijera je bila prvi put da je Beethoven stao na pozornicu u 12 godina, tijekom kojih je postupno izgubio sluh, zbog čega je simfoniju stvarao samo na temelju glazbene intuicije. Sve to je dodatno povećalo iščekivanje publike. Podijelivši pozornicu s kapelnikom kazališta, Michaelom Umlaufom, Beethovenova simfonija oduševila je publiku, zasluživši pet stojećih ovacija. Iako je ‘Simfonija br. 9’ bila posljednja kompletna simfonija koju je Beethoven završio, ona i dalje živi kao neizbrisivi remek-djelo.
Sara Mustapić
Izvot: Mixer