Nekrolog knjigama
Last Folio je impresivna izlozba knjiga koju je pripremio i osmislio Denijel Veil, a fotograf Juri Dojč bio zadužen za fotografiju
Dojč je na knjige slučajno naleteo u Slovačkoj, u napuštenoj jevrejskoj školi u Berdejovu, gde je vreme stalo još od 1943.godine, kada su svi đaci sa nastavnicima te godine odvedeni u koncentracioni logor ostavivši za sobom otvorene udzbenike, školske dnevnike, vežbanke…Dojč je svaku knjigu fotografisao kao portret i kao prezivelu žrtvu i tako knjige na samrti zauvek ovekovečio i sprečio ne toliko da se znanje pretvori zauvek u pepeo, već da delovi preživelih rečenica koje naslućujuemo, još uvek pričaju priču.
Videćete i sami, fotografije su zaista impresivne. Dojč je svakoj knjizi vratio besmrtnost, zamrznuo njenu dostojanstvenost, lepotu, gracioznost i delikatnost.
Za organizatora ove izložbe, Veila, izazov je takodje bio veliki, trebalo je prvo naći odgovarajuće mesto, a onda osmisliti izložbu.
Prva izložba je otvorena u Nacionalnom muzeju u Slovačkoj 2006.godine, i otada obilazi ceo svet: London, Sidnej, Njujork, Moskvu…
Prenosimo vam deo atmosfere sa prošlogodišnje izložbe na Univerzitetu u Kembridžu, u Kajusovoj biblioteci.
Veil je iskoristio kontrast izmedju postojećih knjiga u biblioteci i ukomponovao sa fotografijama knjiga koje propadaju. Za tu priliku sagradjena je konstrukcija koja je pridodata originalnim policama. Svaka Dojčeva uvećana fotografija, bolje reći portret, postavljena je izmedju polica i lebdi u prostoru kao neki duh. Na kraju biblioteke je ogromna fotografija napuštene sinagoge u Košicama.
Tišina, koncentracija znanja i retkih knjiga u biblioteci, zajedno sa veličanstvenim portretima umirućih knjiga, kompletiraju izvanredan doživljaj i neizbežan osećaj tragedije i istorije.
Neke knjige su prave skulpture i artifikati.
Za P.U.L.S.E /Snežana Moračić