Istorija, memorija, nacija – Duško Lopandić
Ponekad se čini da je borba za „ispravno“ tumačenje prošlosti u pojedinim periodima ili zemljama ogorčenija, emotivnija i potencijalno dalekosežnija nego što su pravi fizički sukobi. Možda to proizilazi iz one poznate Orvelove izreke da „onaj ko kontroliše sadašnjost kontroliše i prošlost, a onaj ko kontroliše prošlost – kontroliše i budućnost“.


„Svijet je prepun uspomena”, kaže Ivan Galeb u delu Vladana Desnice, „svijet je preopterećen prošlošću… I previše se pamti… Treba se otresti povijesti, treba pokopati prošlost… Budućnost pripada onima koji nemaju prošlost“. Kao i u slučaju pojedinaca, čini se da bar delimično zaboravljanje može biti lekovito i za nacionalne zajednice – posebno kada se radi o velikim kolektivnim frustracijama.
Umerenost i selektivnost u sećanju, kao i uravnoteženost u tumačenju prošlosti trebalo bi da predstavljaju osnove mentalnog zdravlja – onog individualnog kao i kolektivnog. Jer, kako napisa mudri Marko Aurelije u jednom vojnom logoru pored Sirmijuma pre neka dva milenijuma: „Sve je prolazno, sećanje kao i predmet sećanja. Još malo i zaboravićeš na sve. Još malo, i sve će zaboraviti na tebe“.
Izbor: NIN
Okrtuno je iskustvo da je najbolji iscelitelj pamćenja i učitelj zaborava metod koji su savesno primenjivali vrlo malobrojni osvajači poput Džingis Kana – “posle mene, ništa”. Ne prizivam ovaj metod, ali zaista je jedini pouzdano delotvoran. Svaka nada da će se spontano postići ravnoteža između pamćenja i zaborava počiva na poverenju u pojedinačno i skupno duševno zdravlje, ali je upravo potreba za zaboravom posledica duboko poremećenog duševnog zdravlja pojedinaca i kolektiva. Iz takvog stanja se na žalost ne izlazi spontano…