Федерико Фелини један је од најзначајнијих редитеља икад, 50 година је волео, али и варао исту жену: Заједно су преживели две трагедије, а једна је била инспирација за чувени филм.
Чувени редитељ Федерико Фелини рођен је 20. јануара 1920. године у Риминију.
Детињство и почетак каријере
Одрастао је у породици из средње класе у којој је било троје деце, а школовао се у католичком интернату. Када је имао 12 година, побегао је са путујућим циркусом, а тада је рекао како је само желео да побегне од школе.
Фелини је један од најутицајнијих редитеља свих времена, а његофи филмови представљају комбинацију осећања, снова, фантазије и жеље. Временом се родио и термин „фелинијски“ који се користи да означи било коју сцену у којој халуцинирајућа слика улази у било какав обичан догађај.
Сматран је критичарем друштвених појава у италијанском грађанском друштву у послератном периоду, а у САД је сматран најпоштованијим европским редитељем. Многи савремени редитељи истицали су да им је инспирација био Фелини. Међу њима су Педро Алмодовар, Дејвид Линч, Тим Бартон и Емир Кустурица.
Режирао је укупно 20 филмова, а заштитни знак његових остварења био је композитор Нино Рота с којим је сарађивао у скоро свим својим филмовима. Добитник је пет Оскара.
Нека од најзначајнијих остварења Федерика Фелинија су „Улица“, „Амаркорд“, „Ђулијета и духови“, „Казанова“, „Сладак живот“, „Кабиријине ноћи“, „Осам и по“, „А брод плови“, „Град жена“, „Џинџер и Фред“, „Интервју“, „Сатирикон“, „Рим“ и друга.
Петог Оскара добио је пред сам крај свог живота, а тада је награђен за свеукупни допринос филмској уметности. Говор који је тада одржао, посветио је својој супрузи и рекао јој: „Ђулијета, молим те, немој да плачеш“.
Смрт брачног пара Фелини
Недуго након тога је преминуо од срчаног удара 31. октобра 1993. у болници у Риму. Дан пре тога он и Ђулијета су прославили 50. годишњицу брака.
Убрзо после његове смрти, 23. марта 1994, преминула је и Ђулијета. Њих двоје су сахрањени заједно са својим синчићем Пјерфедериком у Риминију, у бронзаној гробници у облику прамца брода у води.
У част чувеног редитеља, међународни аеродром у Риминију носи назив „Међународни аеродром Федерико Фелини“.
Извор: Нова С