Lajbnicova ,,Monadologija”

Prema shvatanjima nemačkog filozofa, matematičara i fizičara Gotfrida Vilhelma Lajbnica (1646 – 1716), celokupan Univerzum je sastavljen od monada kao najmanjih i nedeljivih entiteta. U svom tekstu koji čini oko devedeset pasusa (paragrafa) pod nazivom ,,Monadologija” predstavio je metafiziku ovih jednostavnih supstancija.

Iskonsko određenje monade, koja je uvek promenljiva, je opažanje koje uvek može biti samo privremeno i prolazno (prolazno stanje obuhvata i prikazuje mnoštvo u jedinstvu). U prirodi opažanja je težnja da se mora preći u drugi nivo, što Lajbnic naziva žudnjom. Monada svojom žudnjom nikada ne stiže do celovitog opažanja, već uvek postoji samo delimičnost koja uslovljava težnju ka novom opažanju. One na taj način percepiraju svet oko sebe i stvaraju unutarnje predstave tog sveta.

U kontinuiranoj skali bića, monade koje imaju samo opažaj, Lajbnic naziva jednostavnim ili golim monadama. Njih odlikuje slab stepen opažanja i on čini svu narav te monade. To su entelehije tj. bića koja svoju svrhu, cilj i najvišu odredbu nemaju nigde izvan sebe, već u sebi samima. Svaka monada je entelehija i sama je sebi dovoljna te odražava celokupan Univerzum iz svoje perspektive, ali sa različitim stepenima jasnoće i razumevanja.

Postepenim stepenastim uspinjanjem na toj skali izrađuje se celina sve viših monada i njih Lajbnic naziva ,,dušama” koje odlikuje samosvesnost. Takva viša monada je ljudska duša kojoj se pridodaje jedno organsko telo. Nad svim dušama stoji beskonačna i u svakom pogledu savršena monada, čije su predstave apsolutne. U njoj je celokupno opažanje potpuno i savršeno.

Lajbnic je tvrdio kako su duša i telo različiti i da je njihov međusobni uticaj zasnovan na ranije uspostavljenoj (preduređenoj ili prestabiliranoj) harmoniji celokupnog Univerzuma koji čini da unutrašnja aktivnost svake monade bude usklađena sa aktivnošću svih ostalih.

Svet monada čini jedan sklad, gde svaka od njih ima svoje određeno mesto na toj skali (lestvici). Shodno tome Lajbnic utvrđuje beskonačnu živopisnost i aktivnost najsićušnijih delova prirode i organizama, tako da analizirajući njegova proučavanja možemo zaključiti da su monade neuništive, da prirodnim putem ne mogu propasti i nestati, a ono što obično nazivamo smrću ili nestajanjem, samo je preobražaj, odnosno prelaz iz jednog stanja u drugo.

Borivoj Vujić

Izvor: Tekstovi i poezija

Pratite diskusiju na ovu temu
Obavesti me
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
View all comments