Poglavlje 01: „Substitute Mage“

Poglavlje 01: „Substitute Mage“

Ne znam tačno gde se nalazim, ali ovde je definitivno tiše nego na šta sam navikao. Baš je mirno. Nije kao kod kuće. Ne pripadam tamo – imam osećaj da baš nigde ne pripadam…

Teške misli prolaze kroz umornu glavu mladog Tejta Finegana. Tu se negde motaju, odmah pored želje da se izleveluje lik u omiljenoj RPG igri, dogovora sa Džulijom da izađu na sastanak za učenje, namere da se nakupuje novih mangi i čežnjom za dobrim snom. Međutim, njegova interakcija sa Naomi Noel, učenicom iz njegovog razreda, će promeniti sve.

Izvor: Isidora Cerovac

Substitute Mage“ je manga Isidore Cerovac, autorke iz Rume, samoizdata 2024. godine u tek 50 primeraka. Sa svojih 90 strana, otprilike je upola manja od prosečnog toma (volume, tankobon) jedne tipične japanske mange, a po pitanju formata je za nijansu veća – u zavisnosti od toga ko je izdavač, naravno.

Svoj život je „Substitute Mage“ pre svega nalazio na platformama „Webtoon“ i „ZiN“ (odnosno „STRAVA“), kao i nakratko na portalu „Strip Blog“. Štampano izdanje je bilo na tapetu jako dugo, ali se Cerovac na kraju rešila na samizdat varijantu. Što se ispostavilo pravim izborom – ceo tiraž je rasprodat! Od trenutka kada pišem ove redove, prošlo je sigurno dve sedmice kako je autorka prodala poslednja tri primerka. Za jedno samoštampano štivo, to je dakako uspeh.

Izvor: Isidora Cerovac

Šta je onda to što je nateralo pedesetoro ljudi (uključujući i moju ogromnost) da nabavi „Substitute Mage“? Pa, prodiskutujmo.

 

Radnja stripa ukratko

 

Treba naglasiti da je „Substitute Mage“ priča koja i dalje traje. Prema tome, ovde ćemo samo sumirati priču koja je zaokružena prvim tomom. Naime, Tejt Finegan, učenik srednje škole Kastelton, živi naizgled prosečnim životom dok slučajno ne proguta jedan kristal u borbi protiv demona – stvorenja za koja nije uopšte ni znao da postoje do tog trenutka. Njegova drugarica iz odeljenja, Naomi, je ispraksovani mag koji pokušava da izvadi kristal iz njega, bez da ga u tom procesu ubije. U međuvremenu, nešto više, šire i komplikovanije se odvija u pozadini, premda još uvek ne znamo šta.

Izvor: Isidora Cerovac

Paralelno sa činjenicom da je bačen u svet magova, Finegan mora da se kosi i sa tipičnim dnevnim obavezama jednog učenika – domaći zadaci, pismene vežbe i sl. Njegova bliska drugarica i potencijalna simpatija Džulija ga i upozorava da se malo opameti, premda ni sama ne sluti šta se dešava – barem na početku. Naravno, tu se pojavljuju i još dve misteriozne osobe koje znaju dosta o magovima i demonima, ali još uvek ne delaju aktivnije u glavnoj priči.

 

Znak kvaliteta

 

Prvo se dotaknimo onoga što je za pohvalu u serijalu „Substitute Mage“. Naime, tu je izvanredan tok radnje. Cerovac vešto vodi likove kroz događaje, sa vrlo malo praznog hoda i fluidno do te mere da svako može da čita bez problema. Čak i delovi koji imaju više dijaloga su do te mere svedeni da ne uzimaju previše vremena čitaocu. Pritom, dijalozi su prirodni; učenici zapravo zvuče kao učenici, a odrasli kao odrasli. Najdraži mi je, recimo, razgovor između Tejta i jedne bakice iz njegove zgrade. Oseća se kao da dve komšije stvarno razgovaraju, i to da postoji dnevna rutina između njih.

Izvor: Isidora Cerovac

Crtež je takođe na zavidnom nivou, premda tu ima i dobrog i manje dobrog. Meni konkretno je najveći plus dizajn demona. Cerovac očito ima široku paletu monstruma da ponudi čitaocu, za koje samo mogu da pretpostavim da su inspirisani kreaturama iz obimne lepeze video igara, animea, zapadne animacije, filmova i serija. Scene borbe su takođe impresivne, pogotovo za jedan novi naslov.

A kad smo već kod dizajna likova, moram da pohvalim i odabir izgleda Tejta, Naomi i pogotovo Džulije. Impresija koju čitalac treba da dobije od ovih likova jeste „prosečni, neimpresivni momak; samopouzdana hrabra čarobnica koja je pritom i najbolji učenik; visprena najbolja drugarica koja se loži na glavnog lika“. Cerovac je likove ubola u centar; Tejt je toliko neimpresivan vizuelno da biste mogli lako da ga preskočite (ekvivalent njemu je, recimo, Kamiđou Touma iz serijala laganih romana „Izvesna magična Indeks“). Naomi deluje kao protagonista sama po sebi; ako je frizura ne odaje, odelo sigurno hoće (njen najbliži ekvivalent je Tosaka Rin iz nebrojenih „Type-Moon“ projekata, konkretno „Fate/Stay Night“). Džulija, pak, odudara skroz njenim ganguro izgledom i bombastičnom ličnošću (nemam neki pravi ekvivalent ovde, ali recimo neka posluži Sugiura Ajano iz manga serijala „YuruYuri“). Slično nomen est omen tropu po pitanju imena, ovde dizajn likova govori o njihovim ličnostima, gde dve cure očito odišu bogatijim karakteristikama od Tejta. Definitivno plus.

Izvor: Isidora Cerovac

 

Mesto za napredak

 

Naravno, kao prvenac serijal, „Substitute Mage“ ima segmente na kojima se treba poraditi. Primera radi, iako su dizajni likova karakteristilni, anatomija je još uvek pomalo nesigurna. Pritom, ovde se vide počeci razvijanja stila autorke; Cerovac likove u njenom drugom serijalu, „KILLBOYZ“, crta sa večom sigurnošću i dubinom. Ovde još uvek deluje kao crtež iz nebrojenih „Kako crtati mange?“ priručnika; dosta mesta je uprošćeno i svedeno kako bi se ubrzao tempo izlaska poglavlja.

Tehnički detalji su takođe prisutni, što se opet da očekivati od indie publikacije, čak i ako je poduhvat ovoliko ambiciozan. Tipfeleri, negativan transfer izraza sa engleskog na srpski, te manjak tačnih gramatičkih konstrukcija na par mesta takođe za nijansu obaraju kvalitet ovog stripa. Prisustvo jednog lektora i jednog korektora, čak i ako je u pitanju samizdat, bi umnogome ovde pomogao.

mage
Izvor: Isidora Cerovac

„Substitute Mage“: Prikladni pledoaje

 

Ukratko, ako bih ocenjivao mangu „Substitute Mage“, uzevši apsolutno sve u obzir pomenuto gore, to bi izašlo na nekih 7.5/10. Drugim rečima, ovo je izuzetno dobar debi koji dosta obećava od autorke koja predano i vredno radi koliko na osmišljavanju čitavog jednog sveta, toliko i na njegovoj realizaciji putem crteža. Njena dva serijala su indikator da se srpska, domaća manga produkcija kreće u dobrom pravcu i da možemo očekivati još kvalitetnih serijala kasnije.

Pogledajte i: Manga i Zapadni Balkan: Druga generacija 

Za P.U.L.S.E Ivan Veljković, 12. avgust 2024.

Pratite diskusiju na ovu temu
Obavesti me
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
View all comments