Sećanja koja dolaze iz budućnosti – Ovi spomenici su podignuti u doba vladavine Josipa Broza Tita šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, da bi obeležili mesta bitaka iz Drugog svetskog rata (Tjentište, Kozara i Kadinjača…) i mesta koncentracionih logora (Jasenovac, Niš…). Projektovani su od strane različitih autora – vajara – Dušan Džamonja, Vojin Bakić, Miodrag Živković, Jordana i Iskre Grabul… i arhitekata poput Bogdana Bogdanovića i Gradimira Medakovića, sa ciljem da snažno vizuelno utiču i potkrepe poverenje u snagu socijalističke Jugoslavije.
Do kraja osamdesetih godina, ovi spomenici su privlačili milione posetioca godišnje a naročito su bili obaveza mladih pionira i omladinaca u svrhu njihovog „patriotskog“ obrazovanja. Nakon raspada zajedničke države u ranim devedesetim godinama, potpuno su napuštena i zapostavljena a njihova simbolička značenja, čini se, zauvek su izgubljena.
Belgijski fotograf Jan Kempenaers proveo je tri godine u zemljama bivše Jugoslavije fotografišući sve ove spomenike, donoseeći pred našim očima seriju melanoholičnih i upečatljivih slika. Njegove fotografije postavljaju pitanje da li ovi spomenici mogu nastaviti da postoje kao čiste skulpture lišene simboličkog značenja, i da li njihovo oronulo fizičko stanje i institucionalna nebriga i dalje odražava opšte društvene i istorijske okolnosti koje su dovele do raspada države? Ono što ostaje neupitno je to da deluju kao da dolaze iz budućnosti, sa svim svojim podsećanjima.
Podgarić
Petrova Gora
Kosmaj
Tjentište
Kruševo
Kozara
Grmeč
Ilirska Bistrica
Jasenovac
Sanski Most
Niš
Košute
Korenica
Knin
Makljen
Tjentište
Kolašin
Kadinjača
Mitrovica
Brezovica
Kamenska
Ostra
Sisak
Nikšić
Sinj
Zenica
za P.U.L.S.E pripremio Boban Savković
Imao sam sreću i priliku da većinu ovih spomenika vidim, deluju impozantno!