“Od Tradicije do Inspiracije: Mladi otkrivaju tajne tradicionalnih zanata u Valjevu”
Centar za edukaciju, inkluziju i razvoj zajednice USPON, uz podršku Ministarstva kulture, uspešno je realizovao projekat pod nazivom “Tradicionalni zanati od A do Š,” koji je realizovan u prostorijama Univerziteta Singidunum u Valjevu tokom septembra i oktobra 2024. godine. Ovaj jedinstveni projekat okupio je mlade iz svih srednjih škola u Valjevu, omogućavajući im da se na inovativan i praktičan način upoznaju sa bogatim svetom tradicionalnih zanata, koji predstavljaju neprocenjiv deo srpske kulturne baštine.
Tokom trajanja projekta, polaznici su imali priliku da uče o čak 30 različitih zanata, od kojih su neki gotovo zaboravljeni u savremenom društvu. Na radionicama su se upoznali sa osnovama grnčarstva, tkanja, opančarstva, ikonopisa, veza, kovačkog zanata, izrade predmeta od drveta i kože i mnogim drugim veštinama koje su deo srpske tradicije.
Završnica projekta bila je u vidu kviza znanja u kojem su učesnici mogli da testiraju svoje razumevanje i usvojenost informacija o tradicionalnim zanatima. Pitanja su obuhvatala širok spektar tema – od istorije zanata i njihove simbolike, do specifičnih tehnika i alata koji se koriste u određenim zanatima. Takmičenje je bilo intenzivno i uzbudljivo, a učenici su pokazali visoku motivaciju i interesovanje da pokažu stečeno znanje. U završnici ovog kviza, pobedu su odneli učenici Ekonomske škole iz Valjeva, koji su nagrađeni vrednim izdanjima knjiga Vladimira Ćorovića, kao i drugim knjigama iz srpske kulturne baštine. Ove nagrade imaju simbolički i obrazovni značaj, jer pružaju mladima dodatne izvore informacija o kulturnom nasleđu i istoriji, proširujući im nove horizonte i ohrabrujući ih da nastave istraživanje svog kulturnog identiteta. Svim timovima iz svih sredwih škola uručene su zahvalnice, dok je pobednički tim učenika dobio posebnu plaketu za učešće u projektu.
Cilj projekta “Tradicionalni zanati od A do Š” nije bio samo da mladima približi zanate, već i da ih podstakne na razmišljanje o vrednosti očuvanja kulturne baštine i mogućnosti da se tradicionalne veštine adaptiraju i prenesu u moderni kontekst. Veliki doprinos dali sui edukatori prof. Jovana Branković i prof. Nikola Savić, kao i Ljiljana Ranković, predsednica Centra USPON.
Ministarstvo kulture prepoznalo je važnost ovog projekta i omogućilo njegovu realizaciju, pružajući snažan primer posvećenosti očuvanju kulturnog identiteta. Ovaj projekat je ujedno i primer kako saradnja između različitih institucija, može uspešno doprineti zajednici, stvarajući prilike za mlade da se uključe u aktivnosti koje inspirišu i ohrabruju njihov razvoj. Projekat je pokazao da kulturna baština može biti značajan deo obrazovanja i motivacija za mlade, kao i da tradicionalne vrednosti mogu biti most između prošlosti i budućnosti, navodi Ljiljana Ranković, predsednica Centra USPON.
Ljiljana Ranković