https://www.instagram.com/p/B3HTvWPhyNG/?utm_source=ig_embed
Njegova suština ogleda se, pored funkcionalnosti, i u integrisanju različitih vidova umetnosti i dizajna u jednu harmoničnu celinu. U osnivačkom manifestu, Gropijus je naveo
“Hajde da stvorimo novi vid besklasnog zanatstva koja će se uzdići iz arogantnih barijera između zanatlija i umetnika. Hajde da želimo, započnemo i stvorimo novu zgradu budućnosti zajedno. Ona će kombinovati arhitekturu, skulpturu i slikarstvo u jednoj formi i dići će se u raj iz ruku miliona radnika, kao simbol nove nade koja dolazi. “
Ove poetske reči Gropijus i sledbenici Bauhausa zaista su i ostvarili. Kroz sopstvenu filozofiju umetnosti profesori su u Bauhausu učili studente drugačijoj percepciji sveta, za razliku od tadašnjih klasičnih elitističkih umetničkih škola. Između 150 i 200 studenata pohađalo je ovu školu, koja je na samom početku pogođena posledicama Prvog svetskog rata. Usled nedostatka finansijskih sredstava, te malog budžeta, studenti su često sedeli na podu.
Ali, rezulati su bili vanvremenski. Bauhaus je proizveo najrazličitije predmete, od ugaonih lampi do šahovskih setova. Njihova lepota ogledala se u jednostavnosti i to ih je u biti činilo revolucionarnim, jer je tadašnjem dizajnerskom svetu preovladavala ornamentika.
Kao što je to često bivalo sa progresivnim idejama početkom XX veka i Bauhaus i Gropijus su naišli na otpor – 1925. godine škola je zatvorena usled sečenja budžeta od strane konzervativne vlasti. U Desau oni su dobili novi dom i vetar u leđa.
U novoj školi predavala se arhitektura, tkanje, metalurški rad, fotografija i scenografija. 1928. godine Grupijus se povlači iz Bauhausa i u potpunosti se posvećuje arhitekturi. Njegovu ulogu preuzima Hanes Majer. On je, nažalost, bio na funkciji samo dve godini – nacističke vlasti su ga smenile i 1931. godine zatvorili školu. Profesori i učenici otišli su u Berlin i nastanili se u staroj fabrici pod Ludvigom Mis van de Roeom, ali je Hitler 1933. godine došao na vlast i Bauhaus je zauvek zatvoren.
Za manje od 15 godina, ova škola ostavila je bogato nasleđe. Među njima su, između ostalih, i pepeljara i set za kafu i čaj Marijane Brant, čuvena Wassily stolica Marsela Brojera i naravno plakati.
https://www.instagram.com/p/B5-nbRqBm_e/?utm_source=ig_embed
I arhitektonsko nasleđe nosi istu težinu, a definiše ga logična, minimalistička struktura i materijali poput čelika i stakla.
Duhovna Bauhaus škola odolela je zubu vremena, te ostavila velik trag na kasniju arhitekturu, dizajn, umetnost, ali i pop kulturu. Njegova zdanja mogu se naći i van Nemačke, te u gradovima od Čikaga do Tel Aviva. Danas se izučava na svim svetskim univerzitetima i umetničkim školama.
U sklopu izložbe napravljena je i ekskluzivna modna kolekcija u saradnji sa Highsnobiety portalom. U sklopu nje bile su majice sa dugačkim i kratkim rukavima, džemperi i dukserice sa natpisima poput: “Return to the Workshop” i “Neue Baukunst“. Kolekcija je rasprodata u rekordnom roku.
Lokacija Berlinske galerije (Berlinische Galerie) u kojoj možete pogledati izložbu 100-godišnjice Bauhausa je Alte Jakobstr. 124-128, Berlin. Radno vreme je svakim danom osim utorka, od 10 do 18 časova; od 23. do 27. januara do 20 časova.
Vanja Ratković