Deset nezaobilaznih filmova sa LGBT tematikom
Homo promo je izraz koji je skovala Dženi Olson (Jenni Olson) za naslov svog dokumentarnog filma u kojem ukazuje na istorijsku bojazan nominalno liberalnog i progresivnog Holivuda po pitanju filmova koji su se doticali kvir tematike tokom pedesetih, šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka. LGBT tematika je polako prodrla u holivudski mejnstrim, međutim, taj put nije bilo laka vožnja. Hronološki ćemo prikazati neke od najznačajnijih filmova koji su svojom sirovošću, emotivnošću i genijem osvojili srca širom planete, i tako raskrčili put svim današnjim LGBT filmskim umetnicima.
.
The Rocky Horror Picture Show (1975)
Krećemo od legendarnog filmskog izdanja u kom je Tim Kjuri (Tim Curry) pred svetskim auditoriumom pokazao da i muškarci mogu dobro da izgledaju našminkani i u halterima. Ovo je definitivno nezaobilazni klasik svakog filmofila, ne samo za one koji žele da istraže svet kvir filma. Iako se danas smatra obaveznim, u vreme kada je izbačen na filmsko platno većina ga je potpuno ignorisala. Bilo je potrebno pet godina da doživi slavu i priznanje koje je zaslužio od samog početka.
.
Victor, Victoria (1982)
Još jedan u nizu kultnih kvir filmova. Nije važan samo zato što prikazuje Roberta Prestona (Robert Preston) u haljini, naprotiv, značajan je zbog hrabrog prikaza gej odnosa na filmskom platnu. Kao i većina filmova na ovoj listi, Victor, Victoria se bavi problemom odnosa između kvir zajednice i normativnog društva. Ovaj film će ostati zapamćen kao istovremeno romantično i presmešno remekdelo osamdesetih.
.
The Times of Harvey Milk (1984)
Film je premijerno prikazan samo godinu dana nakon što je ubica Harvija Milka (Harvey Milk) pušten iz zatvora. U ovom strastvenom dokumentarcu opisan je život prvog javno autovanog homoseksualca, kojeg su građani Amerike izglasali za javnu službu i koji je svojim uticajem učinio značajne korake unapred u borbi za gej prava.
.
Paris is Burning (1990)
Za ovaj film se može reći da je jedan od najznačajnijih dokumentaraca u čitavoj istoriji kvir filma. Ovoj činjenici svedoči to što ga, slavna kvir teoretičarka, Džudit Batler (Judith Butler) koristi kao glavni primer u jednoj od svojih knjiga. Izrazito politički obojen film prikazuje Njujoršku dreg scenu devedesetih godina prošlog veka sa fokusom na Afroameričke i Latinoameričke manjine. Kroz film se prepliću sve najgore i najbolje strane života manjinske LGBT populacije, od borbe sa AIDS-om, do strastvenog plesa koji je inspirisao Madonin Vogue.
.
Boys Don’t Cry (1999)
Hilari Svonk (Hilary Swank) je osvojila Oskara za duboko uznemirujuću izvedbu trans mladića koji proživljava brutalnosti i nasilje zbog svoje različitosti. Film je istovremeno tragičan i prelep zbog čega je zaslužio da se nađe na ovoj listi.
.
Brokeback Mountain (2005)
Ova romantična visokobudžetna drama predstavlja, verovatno najuspešniji prikaz gej odnosa u holivudskoj istoriji, priča o dva muškarca primorana da prikrivaju svoju ljubav. LGBT kinematografija je dospela u mejnstrim zahvaljujući ovom Oskarom nagrađenom filmu u režiji Eng Lija (Ang Lee).
.
Milk (2008)
Već je prema naslovu jasno da je reč o filmu koji biografski predstavlja život, poznatog Američkog političara i gej aktiviste, Harvija Milka (Harvey Milk). Ovo je priča o pobedi individualne slobode nad državnom represijom. U jednoj od poslednjih scena vidimo neverovatan marš ljudi koji doseže dalje od mogućnosti kamere da snimi. Zanimljiva je činjenica da ta scena nije režirana, već je koriščen pravi protestni snimak.
.
I Love You, Phillip Morris (2009)
Ova lista ne bi bila potpuna bez jedne kvalitetne bizarne crne komedije. Film je baziran na romanu I Love You Phillip Morris: A True Story of Life, Love, and Prison Breaks pisca Stiva Mekvikera (Steve McVicker), svakako još jedan nezaobilazni hit LGBT filma.
.
Blue is The Warmest Color (2013)
Plavo je najtoplija boja jeste, pre svega, emotivno napeta priča o traganju za sopstvenim identitetom. Prvi kvir film koji je osvojio nagradu Palme d’Or na Kanskom filmskom festivalu. Lezbejski film koji je svojom eksplicitnošću podigao toliku prašinu da filmski kritičari, kao i generalna populacija nisu mogli dugo vremena da prestanu da pričaju o njemu.
.
Tangerine (2015)
Najsvežije filmsko izdanje na ovoj listi predstavlja maestralno ostvarenje u režiji Šona Bejkera (Sean Baker), koji na nesvakidašnji način publici približava svakodnevni život trans seksualnih radnica u siromašnim Los Anđeleskim kvartovima. Premijerno prikazan na Sundance filmskom festivalu, film je doživeo izuzetno pozitivne kritike. Ono što ne biste pretpostavili, gledajuči ga, jeste da je skoro u celini snimljen sa mobilnim telefonom iPhone 5S. Ovim potezom režiser je pokrenuo filmsku revoluciju čije posledice tek treba da doživimo.
za P.U.L.S.E: Ana Jakšić